Archive for Lipiec, 2012

Wycena nieruchomości – czy warto zamawiać taką usługę

Obecnie na rynku nieruchomości jest tak wiele różnego rodzaju mieszkań, domów czy działek przeznaczonych do sprzedaży, więc przebicie się przez ten gąszcz ofert jest czasem bardzo trudne. Na pewno ważne jest wtedy jak najszersze reklamowanie wystawionej przez nas do sprzedaży nieruchomości, ładny jej opis, ciekawe zdjęcia itp. Jednak nie mniej ważnym aspektem, pozwalającym na odniesienie sukcesu i znalezienie kupca na nieruchomość – jest jesj dokładna wycena – która z jednej strony nie odstraszy już na wstępie wszystkich potencjalnych kupców, z drugiej zaś strony zapewni nas, że nie stracimy na sprzedaży nieruchomości i otrzymamy za nią godną cenę. Czasami trudno jest wycenić samemu taką nieruchomość – jeśli będzie to mieszkanie, sprawa jest stosunkowo prosta, można ustalić przybliżoną cenę ofertową w oparciu o podobne oferty z biur nieruchomości oraz ofert prywatnych – na danym osiedlu mieszkaniowym lub tuż obok. Jednak jeśli będzie to dom z większą ilością terenu lub też działka o znacznej wielkości, można pokusić się o wynajęcie rzeczoznawcy, Continue reading “Wycena nieruchomości – czy warto zamawiać taką usługę” »

Współpraca z agencja nieruchomości – na co należy uważać

W naszym kraju coraz więcej osób przekonuje się do nawiązania współpracy z agencja nieruchomości, jeśli mają do sprzedaży nieruchomość – jest to całkiem zrozumiałe, zaoszczędzi nam bowiem wiele czasu, natomiast będziemy wiedzieć, że powierzamy proces poszukiwania kupca oraz sprzedaży naszej nieruchomości w ręce profesjonalistów. Jednak aby tak się stało, warto jest wybrać biuro nieruchomości z ugruntowaną już pozycją na rynku i dobrymi danymi sprzedażowymi. Na pewno istotna w tym wszystkim jest umowa, która podpiszemy z taka agencją – zasada powinno być, że nie ma dla nas jako dla strony takiej umowy najmniejszych niejasności w jej treści. Dlatego warto wziąć sobie do domu wzór takiej umowy i punkt po punkcie dokonać jej chłodnej analizy, wskazane jest ewentualnie zasięgnięcie konsultacji osoby znającej się trochę na tego rodzaju umowach lub ze znajomym prawnikiem. Następnie wszystkie wątpliwości powinien nam rozwiać pracownik agencji – jeśli pozostają jakiekolwiek punkty w takim dokumencie, co do których nie jesteśmy pewni, że są dla nas korzystne, a pracownika agencji nie potrafi ich logicznie wytłumaczyć, nie warto ryzykować podpisywania takiej umowy. Niektóre agencje stosują dziwne zasady, Continue reading “Współpraca z agencja nieruchomości – na co należy uważać” »

Poddasze jako ważny element nieruchomości

W bardzo wielu budynkach jednorodzinnych poddasze jest miejscem niedocenianym, pełni ono często rolę strychy i składowiska na różne przedmioty obecnie nieprzydatne. Dopiero w momencie, kiedy na przykład powiększa się rodzina czy też zajdzie potrzeba przygotowania nowej przestrzeni dla odwiedzających nas gości, poddasze może okazać się miejscem bardzo przydatnym do ciekawego zagospodarowania. Bardzo wiele domów, w tym również przedwojennych, ze spadzistymi dachami, posiada poddasza niezagospodarowane – na wsi nie było takiej potrzeby, gdyż wszelkie narzędzia miały swoje miejsce w budynkach gospodarczych. Kupując na przykład przedwojenny dom na wsi, na Mazurach – staniemy na pewno przed decyzja, czy zagospodarować poddasze. Ogromna większość nowych nabywców tego rodzaju nieruchomości decyduje się na adaptacje poddasza domu jako miejsca, gdzie można ulokować gości (sypialnie) czy też zrobienie tam dużego pomieszczenia służącego jako pokój do zabaw dziecięcych czy też pracownia. Na pewno właściwe zagospodarowanie poddasza domu zapewni też lepszą termoizolacyjność domu, poprzez bowiem wykonanie ocieplenia strychu cieplej będzie w całym domu, nie mówiąc już o nowych, uzyskanych do użytku pomieszczeniach. Continue reading “Poddasze jako ważny element nieruchomości” »

Wrocław – dynamiczny wzrost nowych inwestycji

Chociaż w wielu miejscach naszego kraju, w związku z obserwowanym spowolnieniem gospodarczym, odnotowuje się spadek różnego rodzaju inwestycji, to jednak są i miasta, gdzie znakomicie rozwija się rynek nowych nieruchomości. Do takich miast z pewnością możemy zaliczyć Wrocław, gdzie powstaje chyba największa ilość budynków mieszkalnych. Związane jest to na pewno z szybkim rozwojem w tym mieście gospodarki, realizowanych jest wiele inwestycji, co przyciąga do miasta różnych profesji pracowników, a to z kolei sprzyja budownictwu mieszkaniowemu. Ostatnio realizowane są w tym mieście dwa wielkie projekty budowlane, są to Wrocławskie promenady oraz Olimpia Port. Na obu tych osiedlach realizowana jest niezwykle ciekawa architektura, można śmiało powiedzieć, że unikatowa w skali naszego kraju. Poszczególne osiedla na w tych dzielnicach będą tak zaprojektowane i wykonane, że każde z nich będzie jakby integralnym miasteczkiem, zawierającym w sobie wszystkie elementy infrastruktury, konieczne dla prawidłowego i wygodnego funkcjonowania różnego rodzaju elementów, jak usługi, sfera kulturalna czy oświatowa. Innowacja na tych osiedlach będzie niezwykłe zróżnicowanie architektoniczne – obok wielkich, Continue reading “Wrocław – dynamiczny wzrost nowych inwestycji” »

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne

Światowy kryzys gospodarczy na pewien czas powstrzymał niektóre rodzaje inwestycji, można w tym segmencie wymienić też wiele rodzajów nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza położonych poza centrami wielkich miast. Po prostu inwestorzy nie byli pewni, czy nakłady finansowe poniesione na tego rodzaju nieruchomości mają szanse zwrotu, ponadto nie było wiadomo, jak nasza gospodarka zachowa się podczas kryzysu nie tylko gospodarczego, ale też i finansowego. Okazało się jednak, że nasza gospodarka radzi sobie w tych kryzysowych czasach stosunkowo nieźle, kolejnym czynnikiem jest niepewność na giełdzie, gdzie od dłuższego już czasu notowane są znaczne spadki większości spółek. Tak więc okoliczności te sprzyjają inwestowaniu w nieruchomości komercyjne, typu zajazdy, hotele czy obiekty handlowe, położone w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach. Dodatkowym aspektem zachęcającym inwestorów do nabywania tego rodzaju nieruchomości jest fakt, że ceny ogromnej większości takich nieruchomości znacznie spadły, niektóre są nawet poniżej – obiektywnie licząc – nominalnej wartości. Continue reading “Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne” »

Jak się sprzedają nieruchomości pod agroturystykę

Pojęcie agroturystyki w naszym kraju jest stosunkowo młode, dopiero bowiem od kilkunastu lat zaczęto po raz pierwszy wzmiankować o takiej formie wypoczynku, spędzania urlopu na łonie natury, w jak najmniejszym stopniu korzystanie z niektórych udogodnień cywilizacyjnych. W ciągu ostatnich lat znacznie zwiększa się ilość miejsc, gdzie można wypocząć właśnie w taki sposób – z dala od centrów wielkich miast, w ciszy, spokoju, w otoczeniu naturalnej przyrody. Okazuje się, że mimo niekoniecznie wielkich zysków z prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego, tego rodzaju nieruchomości stosunkowo dobrze się sprzedają. Coraz więcej ludzi tworzy gospodarstwa agroturystyczne, wsłuchując się pilnie w zapotrzebowanie przyszłych – potencjalnych klientów, a więc głownie mieszkańców wielkich i średnich miast. Duża część ludzi, tworzących nowe gospodarstwa agroturystyczne, wcale nie robi tego przy okazji prowadzenia gospodarstwa typowo rolniczego – ludzie ci czasami z takim rolnictwem nie maja nic wspólnego. Są to często osoby z wyższym wykształceniem, pracujące w różnych dziedzinach, w tym w biznesie. Po iluś tam latach zapracowywania się w wielkich miastach, marzą o ucieczce na łono natury i pozostanie tam. Continue reading “Jak się sprzedają nieruchomości pod agroturystykę” »

Kryzys a sprzedaż luksusowych mieszkań i apartamentów

Od czasu kryzysy gospodarczego i finansowego, zapoczątkowanego w roku 2008 dramatycznymi spadkami na giełdach, rynek nieruchomości w większości krajów nie tylko Europy, ale i świata przeżywa również trudne chwile. Bardzo trudno sprzedaje się działki budowlane czy domy, troszkę lepiej jest w sprzedaży w segmencie mieszkań. Najlepiej sprzedają się niezmiennie mieszkania relatywnie małe, których powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych, najgorzej z kolei sprzedają się mieszkania duże, powyżej 70 metrów kwadratowych, nawet w sytuacji, kiedy ich cena jest relatywnie niższa za jeden metr kwadratowy niż cena mieszkań mniejszych. Okazuje się jednak, że są duże mieszkania, a nawet bardzo duże, które pomimo kryzysu sprzedają się całkiem nieźle. Są to apartamenty i mieszkania wykończone bardzo luksusowo, a znajdujące się w prestiżowych dzielnicach wielkich miast. W tym segmencie nieruchomości odnotowano lekkie spadki w latach 2009 – 2010, jednak o tego czasu tego rodzaju nieruchomości znajdują nabywców. Tak więc deweloperzy, zorientowawszy się, że na apartamentowce jest popyt, realizują kolejne inwestycje tego rodzaju – głównie apartamentowce powstają obecnie w Warszawie, Continue reading “Kryzys a sprzedaż luksusowych mieszkań i apartamentów” »

Nieruchomość zbudowana na terenach zalewowych

Powtarzające się od kilku lat powodzie i podtopienia w wielu rejonach naszego kraju postawiły znak zapytania, czy należy budować domy mieszkalne na terenach tak zwanych zalewowych, czyli położonych nisko oraz w dolinie rzek czy strumieni, które często wylewają. W tej kwestii toczy się od lat spór: z jednej strony są chętni ciągle do kupowania działek położonych na tych terenach i budowania tam domów – głównym motywem jest tu niska cena takich nieruchomości. Z drugiej zaś strony specjaliści budowlani i nie tylko – odradzają tego rodzaju inwestycje, jako nieopłacalne w dłuższym terminie czasowym, a więc konieczność odnawiania domów po podtopieniach, koszty remontu albo też konieczność – po iluś tam latach podtopień – rozebrania budynku. Jeśli już ktoś decyduje się na budowę domu na tego rodzaju terenach zagrożonych podtopieniami, powinien stosować kilka podstawowych zasad, aby uchronić swoja nieruchomość przed niszczeniem jej powodzią lub przynajmniej zminimalizować powstanie szkód. Na pewno odradzane jest budowanie na takim terenie domów podpiwniczonych, jeśli jednak ktoś decyduje się na taki wariant, bezwzględnie należy wykonać tak zwaną ciężką hydroizolację, Continue reading “Nieruchomość zbudowana na terenach zalewowych” »

Rozbudowa domu – czy jest potrzebne zezwolenie

Są sytuacje, kiedy obecnie zajmowany dom nie spełnia wszystkich wymogów, dochodzimy do wniosku, że można by wykonać jego przebudowę, aby było w nim wygodniej mieszkać albo chociażby dlatego, że jest już odrobinę za ciasny. Warto w takiej sytuacji zabezpieczyć się, aby potem ktoś nie doniósł, że stosujemy samowolę budowlaną i trzeba będzie wszystko przerabiać na stan sprzed rozbudowy. Okazuje się bowiem, że większość czynności, związanych z rozbudowa domu już istniejącego, wymaga wydania decyzji ze strony nadzoru budowlanego podobnej, jaką musieliśmy uzyskać w momencie planowania danej inwestycji – budowę naszej wymarzonej nieruchomości. Tak więc niezbędne będzie sporządzenie technicznej ekspertyzy, oczywiście przez osobę do tego uprawnioną, już istniejącej konstrukcji naszego budynku. W dokumentacji należy koniecznie zawrzeć opis podłoża, na jakim jest dom postawiony, należy też dokładnie sprecyzować, jakie elementy budynku będą rozbudowane, przekształcone albo jakie elementy zostaną dobudowane. Nasz wniosek o rozbudowę nieruchomości będzie sprawdzany według wymogów sztuki budowlanej, jeśli zaś okaże się, że są w nim jakieś niejasności, zostaniemy wezwani do usunięcia braków albo uzupełnienia dokumentacji. Jeśli okaże się na przykład, że miejsce, gdzie znajduje się nasza nieruchomość, nie jest objęte planem zagospodarowania przestrzennego, Continue reading “Rozbudowa domu – czy jest potrzebne zezwolenie” »

Zakup domu – jakie ogrzewanie nieruchomości

Planując zakup swojego własnego domu, na pewno warto od razu zastanowić, się w jaki sposób ogrzejemy nasz dom. Na pewno kwestia ogrzewania zakupionej nieruchomości jest niezwykle ważna sprawą, gdyż w dobie bardzo znacznego wzrostu cen na wszelkie nośniki energii może to być dobry sposób na zaoszczędzenie wielu złotówek. Obecnie coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem, zwłaszcza w miejscach, gdzie wieją silne wiatry, jest postawienie przydomowej elektrowni wiatrowej – otrzymujemy wtedy niezwykle tanią energię, w dodatku spełniającą wymóg energii odnawialnej, proekologicznej. Obecnie do kupienia jest wiele typów elektrowni przydomowych – wiatrowych, o mocy do 100 kilowatów – na tego rodzaju elektrownie nie są wymagane specjalne zezwolenia. Przed postawieniem takiej elektrowni przy naszej nieruchomości, należy powiadomić o tym fakcie, to znaczy zamiarze postawienia elektrowni, lokalne władze, a więc wójta lub burmistrza. Jeśli w ciągu 30 dni od daty złożenia takiego pisma w urzędzie nie otrzymamy pisemnego sprzeciwu odnośnie naszej inwestycji, Continue reading “Zakup domu – jakie ogrzewanie nieruchomości” »